Renkamės rutulius

Petankės rutuliai gali būti skirti laisvalaikio pasižaidimui ir oficialioms varžyboms. Laisvalaikio žaidimui rutuliai dar skirstomi į lauko ir vidaus.

Pradėkime nuo laisvalaikio rutulių.  Tai nebrangūs rutuliai, skirti laisvalaikio pasižaidimui, maloniam laiko praleidimui su draugais. Jie dažniausiai yra vienodo dydžio ir svorio, metaliniai, su smėlio užpildu. Gali būti blizgūs su chromo paviršiumi arba dažyti juodai. Metalas, iš kurio tokie rutuliai pagaminti, dažniausiai bus iš prastesnės kokybės nei varžyboms skirtų rutulių. Laisvalaikio rutulių paviršius greitai braižosi, rutuliai neprižiūrimi linkę greitai rūdyti. 

Vaikams labiau tinkami yra plastmasiniai, vandens ar smėlio pripildyti, įvairiaspalviai rutuliai, skirti žaisti tiek lauke tiek viduje.

rutuliailaisvalaikis
rutuliaivaikams

Oficialioms varžyboms skirti rutuliai yra sertifikuoti Tarptautinės Petankės Federacijos (FIPJP) naudoti jos sankcionuotose turnyruose. Jiems yra keliami griežti standartai: jie visada turi būti tuščiaviduriai, turi patekti į apibrėžtas dydžių ir svorių ribas; diametras 70.5-80 mm ir  svoris 650-800 g. Ant rutulių turi būtinai matytis svoris ir unikalus numeris. Komplektą sudaro 3 rutuliai.

Vaikai 11 metų ir jaunesni varžybose gali naudoti „junior“ rutulius kurie yra 65 mm diametro ir 600 g svorio.

Renkantis sau petankės rutulius reikia pirma pasirinkti: kompaniją, kurios rutulius jūs norėtumėte įsigyti (apie kompanijų istoriją, kada nors vėliau). Didžiausias pasaulyje rutulių gamintojas yra La Boule Obut. Jie siūlo didžiausią pasirinkimą rutulių ir  užima apie 80 proc. rinkos. La Boule Bleue – kompanija iš Marselio,  gaminanti rutulius nuo 1904 m. La Franc Boule – Tailando firma, siūlanti vienus iš pigiausių varžybinių rutulių.

KTK – naujausias rutulių gamintojas rinkoje, savo veiklą pradėjo tik 2009 m., tačiau vykdantis gana sėkmingą plėtrą, remdami geriausius petankės žaidėjus (tiesa, geriausias pasaulio žaidėjas neseniai perėjo iš KTK į Obut). Rutuliai turi išskirtinį “saulutės/žvaigždės” dizainą. MS Petanque – prancūzų firma, įžymi savo rutuliais „vėžliukais“. Taip pat Geologic – naujas žaidėjas, rinkoje siūlantis vienus iš pigiausių oficialių rutulių.

boule-petanque-ktk-grand-soleil-carbone
boule-petanque-ms-tortue

REKOMENDACIJA: pasiskolinkite iš senbuvių, pabandykite pažaisti su įvairiais rutuliais, neskubėkite pasirinkti. Firmos, kurios siūlo didesnį pasirinkimą, beveik visos turi panašių parametrų rutulius, taigi firmos pasirinkimas yra labiau dizaino reikalas. 

  • Įsivertinkite savo biudžetą. Rutulių kainų skirtumas gali būti apie kelis šimtus eurų.

Pagal savo žaidimo stilių reikėtų pasirinkti kokio dydžio bus rutuliai. Štai ką rekomenduoja gamintojai renkantis rutulį:

  • Pirma paprasčiausiai suimkite rutulį kaip parodyta nuotraukoje žemiau ir apverskite ranką, jei rutulys nekrenta, jau gera pradžia
  • Vertinant rutulio diametrą vizualiai, paimamas rutulys delnu į viršų ir žiūrima. Jei rutulys, vizualiai brėžiant tiesę nuo riešo link rodomojo piršto per rutulio vidurį, kerta piršto vidurinę pagalvėlę – jis jums per mažas. Metimo metu pastebėsite, kad rutulys dažnai užkliūva už pirštų. Jei minėta tiesė eina per piršto paviršių – rutulys jums per didelis ir dažnai iškris iš rankos dar prieš baigiant jums pilną mostą. Trečias variantas – rutulys kaip tik.
  • Trečiu variantu  rekomenduojama naudotis  skaičiuokle, kur įvertinus jūsų vidurinio piršto ilgį ir poziciją, kurioje žaisite, jums bus rekomenduotas tinkamas dydis 

Kuo svarbi žaidėjo pozicija? OBUT gamintojai rekomenduoja primetinėtojams rinktis mažesnius rutulius, o išmušėjams atvirkščiai – kuo didesnis rutulys tuo didesnis smūgio paviršius. 

  • Sekantis parametras – svoris.  Dažniausiai renkamasi tarp 680g ir 720g. Pradžiai rekomenduojama naudoti lengvesnius rutulius, taip mažiau pavargsite, kol priprasite žaisti didesniais atstumais, lengviau valdysis rutulys. Aišku, jei ranka pavargsta nuo rutulio laikymo, galbūt jums reikėtų paieškoti mažesnio rutulio, o ne lengvesnio. Petankė neturi būti daug jėgos ir ištvermės reikalaujančiu sportu, ji turi remtis įgūdžiais.
  • Kietumas. Rutuliai pagal metalo kietumą skirstomi į kietus, minkštus ir pusiau minkštus. Kieti rutuliai mažiau nusidėvi, labiau rieda, esant smūgiui labiau atšoka. Kitame gale esantys minkšti, atvirkščiai – mušant geriau sugeria smūgį ir yra tikimybė, kad rutulys mažiau nulėks atsimušęs. Bet minkšti rutuliai greičiau nusidėvi, braižosi, matosi smūgių žymės.  

REKOMENDACIJA: renkantis pirmus rutulius geriau pasirinkite kietesnius. Jie pigesni, tarnaus ilgiau. O vėliau, atsiradus norui nusipirkti kitokius rutulius, senieji dar ilgai tarnaus kaip treniruočių komplektas.

  • Rutulio paviršius: Galite rinkti iš visiškai „pliką“, su linijomis, ornamentais, ar tą patį „vėžliuką“. Rutuliai su gruoblėtesniu paviršiumi labiau kabinsis už aikštelės paviršiaus ir riedės mažiau. Rutulius su savitu raštu lengviau atskirti aikštelėje tarp kitų rutulių.
  • Gamybai naudotos medžiagos ir paviršiaus padengimas. Šiandien beveik visi rutuliai yra pagaminti iš plieno: arba iš nerūdijančio plieno arba iš anglinio plieno (carbon steel angl.). Nerūdijantis plienas nerūdys, anglinis plienas reikalaus daugiau priežiūros ir paliktas ilgesniam laikui apsitrauks rūdimis. Nerūdijantis plienas turės pilką arba sidabro atspalvį. Anglinis plienas iš gamintojų atkeliaus dažniausiai padengtas dažų sluoksniu, tam kad nerūdytų kol guli ant lentynos. Iš čia ir pavadinimas firmų La Boule Bleu ir La Boule Noir (mėlynas ir juodas). Tačiau šiek tiek pažaidus rutulių spalva nusitrina.